Lettország - Riga 2017
Célország: Lettország
Fogadó intézmény: RMMT
A kiutazás dátuma: 2017. október 22-28.
Fókuszban a lett képzés és a cégek kapcsolata
A szakértői csoport a Riga Art and Media School-ban (RMMT) tett látogatása során kézzel foghatóan tapasztalta, hogy az intézmény legfontosabb célkitűzése, hogy felkészítse a fiatalokat a munkaerőpiacon való sikeres helytállásra, valamint elérhetővé tegye számukra a felsőoktatásba történő bekerülést.
Ezt kiválóan alátámasztotta az asztalos tanulók szakmai gyakorlata, akik az iskolában töltött alapozás után valódi épületek, főleg templomok fa dekorációinak és elemeinek a rekonstrukciójával vagy elkészítésével foglalkoznak. Kihasználva a tanulók kreativitását az iskola éttermében az elavult, tönkrement bútorok helyét a diákok által készített dizájn székek és asztalok vették át.
Az intézmény nagy hangsúlyt fektet arra, hogy diákjaik a megszerzett tudásukat az iskola falain kívül is kamatoztassák. A harmadik tanévben szakuknak megfelelő cégeknél, kisvállalkozásoknál egy hónapot, a negyedik évben pedig két hónapot dolgoznak a hallgatók.
Az iskola a profilját a munkaerőpiaci igények szerint alakította az elmúlt évek során: textil és ruhatervezés, animáció, web-design, reklám készítés, belső építészet, lakberendezés, fotós, videós, asztalos, bútortervező és fémipari szakmák vannak legfőképpen az képzési portfolióban.
Az RMMT-ben tanuló diákok 50 %-a továbbtanul felsőoktatásban, ami a magyar művészeti oktatásban sajnos kivitelezhetetlen.
Lettországban jellemző az is, hogy a középiskolát elvégző diákok képesek saját vállalkozást beindítani és üzemeltetni. Ilyen cégeket és fiatalokat ismerhettek meg a magyar szakmai csoport tagjai, akik gyakran nem csak a hazai, de a nemzetközi piacon is sikeressé váltak az évek során: Ars Tela – egyedi textil termékek, Lazy Francis – gyermekruha kollekciók tervezésével és forgalmazásával, valamint bőrkabátokat és táskákat tervező dizájnerrel, és filmes-, színházi díszlettervező asztalos-grafikus szakemberrel.
A céglátogatások egyértelműen azt támasztották alá, hogy a középiskolák nagyon szoros kapcsolatot ápolnak diákjaikkal, nyomon követik munkásságukat, segítséget adnak nekik, de várnak is el tőlük.
Jana Rozentala Riga Art High-school-ban (JRRAHS) tett látogatás során a Média (Videó és Animáció) szak tette a legnagyobb benyomást a magyar szakmai csoportra. A legszembetűnőbb különbséget a kiváló technikai felszereltségen túl a tanítási módszertanban vélték felfedezni. A szaktanterem inkább egy kiváló munkahelyi környezet érzetét keltette, mint középiskolai oktatóteremét. A tanárok, akik maguk is művészek olyan szemléletet képesek továbbadni, amely lehetővé teszi diákjaik az iskolából kikerülve képesek legyenek a kreatív iparban megtalálni helyüket.